Vücud Geliştirme Out Fitness In

Ne oldu, neden oldu da vücut geliştirme sporu gözden düştü ve fitness sistemi yayıldı. Bunun için çok şeyler söylenebilir aslında. Öncelikle başlıcalarını gözden geçirelim.
a) Vücut geliştirmede kullanılan ve kullanıldığı söylenen uyarıcı(doping) türevleri(Anabolizan-steroit vs.)
b) Vücut geliştirme federasyonunun devlet kanalıyla kapatılması ki bu da üstteki maddeyle ilgili olabilir.
c) Bilinçsizce yapıldığında kişiye zarar vermesi de göz önünde bulundurulabilir. Yalnız bu her spor dalı için geçerlidir.
d) Sanayi: Diyeceksiniz ki ne alakası var. Vücut geliştirmede kullanılan ekipmanlar çok uzun süreli kullanılır, yenileme ve değiştirme ihtiyacı fazla değildir, fitness içinse kardio aletlerinin ömrü 2–3 seneyle sınırlıdır ve daima yeni maddeler çıkmaktadır. Bu da tüketimi körüklemektedir. Onun için yatırımcıların desteklediği bir spor dalıdır.

FITNESS

Gelelim fitness’a. Zamanımızın moda olan ve benimde yöneticiliğini yaptığım spor dalına.
Aslında spor dalı demek doğru değildir. Genel açılımına baktığımızda karşımıza kondisyon olarak çıkar. Bu da bütün spor dallarının temelidir. Kondisyonsuz hiçbir spor düşünülemez. Bu her yaştan herkes için geçerlidir.

Çünkü insan anatomisi yaratılış olarak ağaca çıkmayı, dağa tırmanmayı, kaçma ve kovalama yapmayı sağlayabilecek şekilde tasarlanmış ve yaratılmıştır.
Zamanımızda bunları yapabilmemiz olanaksız hale gelmiştir. Araba, asansör, yürüyen merdivenler kısacası modern yaşam bize bunları imkân bırakmamıştır.
Böyle olunca daimi oturan, yürümeyen ve vücudun sahip olduğu kuvvetini kullanmayan bizler için, kondisyon ve fitness salonları elzem olmuştur. Deforme olan, kireçlenen ve zayıf düşen insanlara, tıp camiası dahil olmak üzere tavsiye edilmektedir.
Fakat nasıl bilinçli olarak, nasıl ve nerde ne şekilde olmalıdır?
› kaç yaşlarda yapmalı ve yapmamalı
› Ne zamanlar yapılmalıdır
› Dikkat edeceğiniz temel kurallar
› Hangi fiziki hastalılara faydalıdır ve zararlıdır?

Bunlara da önümüzdeki sayımızda değinelim.

Sağlıklı spor dolu günler dilerim

Ferruh ERTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BMI Calculator

ft
in
lbs
cm
kg
tr_TR